Saksamaa kantsler Angela Merkel ja rahandusminister Wolfgang Schäuble on mõlemad seisukohal, et euroala elaks Kreeka võimaliku väljakukkumise rahaliidust üle, kirjutab Saksa väljaanne Der Spiegel anonüümsetele valitsusallikatele viidates.
- Angela Merkel Foto: Scanpix/Reuters
Selline stsenaarium oleks peaaegu vältimatu, kui 25. jaanuaril Kreekas toimuvate erakorraliste valimiste järel peaks võimule tulema Syriza partei eesotsas Alexis Tsiprasega, mis võib otsustada seniselt kärpekursilt ära pöörata ning loobuda Kreeka võlakohustuste täitmisest, vahendas Spiegeli artiklit agentuur Bloomberg.
Syriza on lubanud Kreeka abilaenude tingimused kreeditoridega uuesti läbi rääkida. Ühtlasi taotleb partei Kreeka võlakoorma vähemalt osalist maha kandmist.
Saksamaa rahandusministeerium keeldus spekulatiivset stsenaariumi kommenteerimast, kuid viitas Schäuble läinud aasta lõpus tehtud avaldusele, et Kreeka reformidele – mis juba vilju kannavad – ei ole alternatiivi. Schäuble teatas, et Saksamaa jätkab Kreeka toetamist, kui aga Kreeka peaks valima teise tee, siis läheb see raskeks.
Ka Merkeli pressiesindaja viitas Schäuble avaldusele.
Merkel oli Kreeka suhtes kannatust kaotamas ka 2011. aastal, kui Kreeka endine peaminister George Papandreou plaanis Kreeka abipaketi panna rahvahääletusele. Papandreou loobus sellest plaanist.
Der Spiegel kirjutas, et Kreeka võimaliku väljakukkumise negatiivne mõju euroala teistele liikmesriikidele on nüüd arvatavalt väiksem, kuna euroala on paika saanud kriisitõrje mehhanismid ning teised hädalised riigid nagu Iirimaa ja Portugal on juba toibumas.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.